15.07.2013

Rektörün Mesajı


     Sevgili Öğrenci Adaylarımız,

     Ülkemizin en köklü öğretim kurumu olan İstanbul Üniversitesi’ne hoş geldiniz. Bu yıl düzenlenen Öğrenci Seçme Sınavı’nda gösterdiğiniz başarıdan dolayı sizleri yürekten kutluyorum. Uzun bir dönem zorlu sınavlardan sonra üniversiteleri tanıma ve tercih etme aşamasına geldiniz. Bu önemli adımınızda İstanbul Üniversitesi olarak yanınızdayız.

     560 yıllık geçmişe sahip İstanbul Üniversitesi’nde eğitim alan binlerce öğrenciye her yıl 15 bin yeni öğrenci daha eklenir. Mezun olup yeni bir hayata başlayan öğrencilerin sıralarına, her eğitim yılı başında yenileri oturur. Bu kurumun çatısı altında ders veren bilim insanları, ürettikleri bilgileri bu kez yeni gelen gençlere aktarır. Geçmişin mirası, bugünün heyecanı ve geleceğin vaat ettiği umutlar, İstanbul Üniversitesi’nde bir araya gelir…

     Üniversitemiz, 20 fakülte, 3 yüksekokul, 6 meslek yüksekokulu, 16 enstitü, Rektörlüğe bağlı 3 bölüm, 63 Uygulama ve Araştırma Merkezi ile 110 bini aşkın öğrenciye 64 önlisans, 183 lisans, 365 yüksek lisans, 276 doktora olmak üzere toplam 888 programla “Öğrenci Dostu” anlayışıyla eğitim veren modern bir eğitim kurumudur.

     Türkiye’nin en seçkin eğitim kadrolarına sahip olan Üniversitemiz, 1500 Profesör, 450 Doçent, 800 Yardımcı Doçent ve 2350 Öğretim Üye Yardımcıları ile yaklaşık 5100 akademik personele sahiptir ve gerek ulusal gerekse uluslararası çalışmalarıyla bilim dünyasında etkin konumdadır.

     Dünyanın ilk 400 üniversitesi arasına giren tek Türk üniversitesi olan Üniversitemiz, Avrupa’da kurulan ilk on üniversiteden biridir. Tarihi boyunca bilimin, çağdaş değerlerin ve toplumsal aydınlanmanın öncüsü olan Üniversitemiz, öncülük ve önderlik görevini başarıyla sürdürmektedir.

     Üniversitemizi tercih eden her öğrenci, İstanbul Üniversitesi’nden alacağı kaliteli eğitim ve kültürel değer yargılarıyla geleceğimizin daha aydınlık olmasına katkıda bulunacaktır.

     “İstanbul Üniversitesi Tercih 2013” etkinliklerini düzenlemekteki amacımız, öğrencilerin, Üniversitemiz hakkında gerekli tüm bilgileri öğretim üyelerinden edinmelerini sağlamak ve yükseköğretimlerinde kendileri için en doğru seçimleri yapabilmelerine katkıda bulunmaktır. İstanbul Üniversitesi Tercih 2013 günleri boyunca her fakültemizde danışabileceğiniz eğitimcilerimiz olacaktır. Ayrıca merkez yerleşkemizde de bir hafta süre ile bütün fakülte ve birimlerin katıldığı tercih danışma günleri olacaktır. Siz değerli öğrenci adaylarımıza önerim İstanbul Üniversitesi Tercih 2013 etkinliklerini yakınadan takip etmeniz. İstanbul Üniversitesi Kurumsal İnternet sayfasından ve sosyal medyadan sizlerle paylaştığımız bilgileri değerlendirin. Bu süreçte siz, alileleriniz, öğretmenleriniz ve biz İstanbul Üniversitesi olarak hep birlikte çalışacak siz değerli öğrenci adaylarımız için doğru tercih yapmanız için destek olacağız.

     İstanbul Üniversitesi mensubu olacak siz değerli öğrencilerimizle Üniversitemizin bilimsel üstünlüğünü, çağdaş ve modern hizmet anlayışını daha iyi yerlere taşıyacağız. Yüreğinizden geçen en güzel yerde eğitim hakkını kazanabilmeniz temennisiyle başarılarınızın devamını dilerim.

     En içten sevgilerimle.

     Prof. Dr. Yunus SÖYLET
     İstanbul Üniversitesi Rektörü